Henriksson hyllar upplägget med landslagsläger: ”Alltid roligare”

- Annons -Annons för ESS Play

Det svenska senior- och juniorlandslaget kommer i mitten av mars att åka i väg på landsläger till Polen. Det är ett koncept som hyllas av den svenske talangen Casper Henriksson.

- Annons - Annons för Målillas GP

– Det är alltid roligare att åka ner och träna på försäsongen med svenskar än att göra det själv någonstans, säger Casper Henriksson till Speedwayfans.se.

Som sagt så kommer både juniorlandslaget och seniorlandslaget vara med på lägret. Någonting som enligt Casper kan vara lärorikt.

– Det är bra att vi juniorer kan på försäsongen träna med seniorerna, då man kanske titta lite på hur de kör och kan ta vara av vissa grejer.

Efter tuffa säsongen – det har Palovaara som mål i år
- Annons -

Redaktioen
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36

Kära läsare! Vi ser att många uppskattar sidan, men ändå är det bara några få procent som swishar en tia i månaden. Vi önskar att alla som läser regelbundet bidrar – det skulle göra stor skillnad. Arbetet tar mycket tid och innebär en del kostnader. En tia från respektive läsare hjälper oss att utveckla och hålla sidan levande.
Tack på förhand!
Swish: 123 090 82 36
Bankgiro: 5631–7373

Senaste artiklarna

- Annons -