Piraterna förlänger med talangen: ”Vill att han slår igenom hos oss”

- Annons -Annons för ESS Play

Piraterna presenterade under fredagen sin åttonde förare inför 2024. Det är Erik Persson som förlänger med klubben.

- Annons -

Under den gångna säsongen gjorde Persson två matcher för Piraterna. Nu satsar klubben vidare på honom.

– Han har tränat bra och kört inför matcher hos oss. Gjort mycket tid i depån. Gör sin tredje säsong i speedway och är en upcoming-kille. Duktig och noggrann, säger Piraternas assisterande lagledare Anders Bylin till MVT.

Persson är viktig för Piraternas lagbygge.

- Annons -

– Man behöver såna här killar. Vi tror på honom och att han utvecklas, han kommer åka mer, och när han slår igenom vill vi att han gör det hos oss.

Piraterna 2024
Przemyslaw Pawlicki, 2.079
Piotr Pawlicki, 2.028
Oskar Fajfer, 1.778
Pawel Przedpelski, 1.540
Vaclav Milik, 1.415
Ludvig Selvin, 0.500
Jonathan Ejnermark, 0.500
Erik Persson, 0.500

Adam Holman
foto: Erik Kruse
Vi skulle uppskatta oerhört mycket om ALLA läsare ville stötta sidan med tio kronor i månaden. Arbetet med sidan medför en del utgifter och vi lägger mycket tid på den. Hjälpen från er läsare är ovärderlig. På sikt avgör det om sidan hamnar bakom betalvägg eller inte. Tack på förhand! Swish: 123 090 82 36

Kära läsare! Vi ser att många uppskattar sidan, men ändå är det bara några få procent som swishar en tia i månaden. Vi önskar att alla som läser regelbundet bidrar – det skulle göra stor skillnad. Arbetet tar mycket tid och innebär en del kostnader. En tia från respektive läsare hjälper oss att utveckla och hålla sidan levande.
Tack på förhand!
Swish: 123 090 82 36
Bankgiro: 5631–7373

Lämna en kommentar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste artiklarna

- Annons -