Borde det vara krav på Ungdomsverksamhet för Elitklubbarna?

- Annons -Annons för ESS Play

Att bedriva elitverksamhet i dagens samhälle är allt annat än enkelt, speciellt nu med en pandemi som härjar världen över. Men för att lyckas inom en idrott så krävs det inte bara en god ekonomi för att nå framgång utan också en god återväxt inom föreningen och idrotten. 

- Annons -

Inom speedwayen är återväxten inte där den borde vara och vissa klubbar står idag utan ungdomsverksamhet helt. Inom andra idrotter som fotboll, hockey, handboll och innebandy är det ingen elitklubb som inte har någon ungdomsverksamhet. Det finns såklart en del klubbar inom speedwayen som har en god ungdomsverksamhet men fler borde kunna ta efter och ha det också. 

Om man ser till dagens läge inom speedwayen så är det Smederna, Rospiggarna, Indianerna, Västervik och Masarna som har egna ungdomslag. Sedan har Vetlanda Speedway och Lejonen ett lag ihop medan Dackarna och Piraterna står utan ett ungdomslag. Om man ser till förare så är det inte alls många som kör 85cc och det är inte ens fulla lag i dagsläget. Idag är det Smederna, Indianerna, Rospiggarna och Västervik som enbart har egna produkter i sina ungdomslag. Medan det i Masarna är två stycken egna produkter, i Lejonen två stycken och Vetlanda har tre egna produkter i serien varav två av dem kör i Nässjö SK. Sedan finns det några förare till som är inlånade i lagen som har en annan klubb som moderförening. 

Ser man till Sveriges högstaliga Bauhaus Ligan är det inte heller där det borde vara med egna produkter även om det ser lite ljusare ut. Flest i dagens läge har Indianerna med sex egna produkter. Därefter följer Smederna och Masarna med fyra stycken, Dackarna, Lejonen samt Vetlanda med tre stycken och Västervik med två stycken medan Piraterna och Rospiggarna inte har någon egen produkt i sin trupp. 

- Annons -

De senaste åren har också publiksiffrorna minskat generellt inom speedwayen och jag tror att fler egna lokala förare i klubbarna skulle locka fler åskådare till ovalerna. Vilket i sin tur generar mer intäkter i klubben och ekonomin förbättras. Självkärt krävs det också någon som tar hand om själva ungdomsverksamheten för att den ska kunna fungera. Men jag är helt övertygad om att det finns någon person i varje klubb som är beredd att ställa upp och lägga ner den tid som krävs för att få det att fungera. Är man några stycken som hjälps åt så blir det 100 gånger lättare. Visar man bara vilja och engagemang från klubbens sida så kommer den biten att lösa sig. 

Så allt som allt borde det kanske vara ett krav att man ska ha en ungdomsverksamhet om man ska tillhöra eliten i svensk speedway.

Viktor Stendahl, gästkrönikor

Foto: Pentii Kiiski

Kära läsare! Vi ser att många uppskattar sidan, men ändå är det bara några få procent som swishar en tia i månaden. Vi önskar att alla som läser regelbundet bidrar – det skulle göra stor skillnad. Arbetet tar mycket tid och innebär en del kostnader. En tia från respektive läsare hjälper oss att utveckla och hålla sidan levande.
Tack på förhand!
Swish: 123 090 82 36
Bankgiro: 5631–7373

Senaste artiklarna

- Annons -